logo_03

MEAT JUDGING RESULTS

2014 SOUTHWESTERN

The Southwestern Exposition & Livestock Show Intercollegiate Meat Judging Contest was held February 2nd at Frontier Meats in Fort Worth, Texas. In total, 47 contestants from nine universities and colleges participated in the A-Division contest. Ninety-one individuals from 11 universities participated in the Senior Division contest.

A-Division

Top Individuals  A-division High Individual.2

  1. Hailey Dimitroff, Clarendon College, (952) 
  2. Natalie Hill, Fort Scott Community College, (926)
  3. Kiersten Scott, Clarendon College, (923)
  4. Jessica Humphrey, Clarendon College, (919)
  5. Nikki Harris, Fort Scott Community College, (915)
  6. Jacob Delgado, Cisco College, (911)
  7. Nicholas Van Den Berg, Australian National, (908)
  8. Lane Johnson, Fort Scott Community College, (899)
  9. Matthew Hammer, Tarleton State University, (898)
  10. Jake Behrens, Tarleton State University, (897)

Top Teams

  1. Clarendon College, (3674)
  2. Fort Scott Community College, (3611)
  3. Tarleton State University, (3571)
  4. Cisco College, (3461)
  5. Australian National, (3421)

Clarendon College A-division High Team(1)

Individual Division Results

Beef Grading -Nikki Harris, Fort Scott Community College, (260) 
Lamb Judging - Matthew Hammer, Tarleton State University, (144) 
Pork Judging - Kiersten Scott, Clarendon College, (281) 
Beef Judging - Jessica Humphrey, Clarendon College, (287) 
Total Beef - Hailey Dimitroff, Clarendon College, (533)  
Total Placings - Austen Reneau, Fort Hays State University, (497) 
Questions - Kiersten Scott, Clarendon College, (225) 
High Alternate - Shelby Lee, Clarendon College, (912)

Team Division Results

Beef Grading - Fort Scott Community College, (973) 
Lamb Judging - Clarendon College, (557) 
Pork Judging - Clarendon College, (1090) 
Beef Judging - Clarendon College, (1118) 
Total Beef - Fort Scott Community College, (2033) 
Total Placings - Clarendon College, (1940) 
Questions - Clarendon College, (825)


Senior Division

Top Individuals  Sr. Division High Individual

  1. Lukas Ziegler, Texas Tech University, (1054)
  2. Larrah Welp, Colorado State University, (1052)
  3. Laura Strohecker, University of Wyoming, (1037)
  4. Kaitlyn Farmer, Texas Tech University, (1036)
  5. Bradley Belota, Texas A&M University, (1035)
  6. Brenna Klauer, Colorado State University, (1032)
  7. Emery Kunze, Texas A&M University, (1031)
  8. Zachary Grimsley, Texas Tech University, (1023)
  9. Katie Garrett, Texas A&M University, (1020)
  10. Brandt Mortensen, University of Wyoming, (1019)

Top Teams

  1. Texas Tech University, (4126)
  2. Colorado State University, (4103)
  3. Texas A&M University, (4074)
  4. University of Wyoming, (4022)
  5. Oklahoma State University, (4007)

Texas Tech University
 Sr. Division High Team

Individual Division Awards

Beef Grading - Larrah Welp, Colorado State University , (267) 
Lamb Judging - Emery Kunze, Texas A&M University, (146) 
Pork Judging - Lukas Ziegler, Texas Tech University, (285) 
Beef Judging -   Larrah Welp, Colorado State University, (288) 
Total Beef - Larrah Welp, Colorado State University, (555) 
Total Placings - Josh Kirchenbauer, South Dakota State University, (496) 
Reasons - Luka Ziegler, Texas Tech University, (223)  
Specifications - Laura Strohecker, University of Wyoming, (100) 
High Alternate - Caetlyn Avantt, Texas Tech University, (1038)

Team Division Awards

Beef Grading - Colorado State University, (974)  
Lamb Judging - Texas Tech University, (560)  
Pork Judging - Texas Tech University, (1112)  
Beef Judging - Texas Tech University, (1136)  
Total Beef  - Texas Tech University, (2097)  
Total Placings - South Dakota State University, (1961)
Reasons - Texas Tech University, (859)  
Specifications - Colorado State University, (380)  

Social Media